В нашата статия ще ви разкажем честно всичко за чайовете и билковите препарати за отслабване. А също и за това как да не навредите на тялото в преследване на фигурата на мечтите си.
Видове чайове за отслабване
Всички чайове за отслабване са разделени на 4 основни групи:
- лаксативи. Тази група включва чайове на базата на листа от александрийска сена (полухраст от семейство Бобови) и всякакви други естествени лаксативи. Въпреки факта, че този вид чай се използва за ефекта на отслабване от древни времена, той има редица съществени недостатъци и може да причини негативни последици за тялото.
- Диуретик. Такива чайове премахват излишната течност от тялото, намаляват подуването на ръцете и краката, а също така премахват подуването в областта на очите. Билковите диуретици се използват като лекарства: когато ги използвате, трябва да спазвате редица правила и преди да започнете курса, консултирайте се с лекар.
- Пречистващи (детокс чайове). Производителите твърдят, че премахват токсините от тялото.
- Изгаряне на мазнини. Чайове, насочени към ускоряване на метаболизма.
Ползите и вредите от чайовете за отслабване
полза
Да започнем с декларираните ползи: почти всички производители на "чайове за отслабване" обещават да прочистят тялото от токсини. Но в медицината детоксикацията се разбира не като освобождаване от митичните „токсини“, а като прочистване на тялото от тежки метали, отрови и лекарства.
Детоксикацията може да бъде естествена (фагоцитоза, отстраняване на въглероден диоксид от белите дробове, токсини и метаболити - от черния дроб и млечна киселина - от кожата) и изкуствена (въвеждане на ваксини и серуми, плазмафереза и др.). Детоксикационната терапия се използва само при лечение на остри екзогенни (външни) отравяния. Детоксикацията от алкохол и наркотици е насочена единствено към облекчаване на симптомите на абстиненция. Невъзможно е да се премахнат токсичните вещества с помощта на зеленчукова отвара. Според официално изявление на Министерството на здравеопазването и човешките услуги на САЩ, не е имало нито едно дългосрочно научно изследване на детокс диети в света, но е установено, че веднага след оттеглянето на чайове или сокове "за отслабване " теглото се връща отново.
Какви са реалните ползи от подобни продукти?
- Използвайте като естествен билков лаксатив, когато е необходимо от медицинска гледна точка. Но в тези случаи лекарите препоръчват да ги използвате не повече от 2 седмици, с постоянно наблюдение на нивото на калий и други минерали, отговорни за функционирането на сърцето и сърдечно-съдовата система. Намаляването на теглото с помощта на такива средства е възможно само поради засиления процес на дефекация и намаляване на нивото на течността в тялото.
- Използвайте като естествен диуретик при отоци. Прилага се само след консултация с лекар, особено при заболявания на бъбреците и отделителната система. Теглото може да се намали с помощта на диуретични отвари и чайове само чрез отстраняване на течността от тялото.
- Ускоряване на метаболизма. Ето как работи почти единственият растителен изгарящ мазнини, признат от лекарите - джинджифилът. Съдържащите се в него гингерол и шогаол намаляват апетита и засилват метаболизма.
вреда
Ако мнозина са запознати с „ползите“ от чайовете за отслабване, тогава не всеки е наясно с възможната им вреда. До какво може да доведе неконтролираното използване на детокс напитки?
Основната опасност от употребата на диуретични и слабителни чайове е дехидратацията и отстраняването на жизненоважни микроелементи (калий, калций, магнезий), минерали и витамини от тялото. Особено опасна е загубата на калий, който се измива един от първите. Въпросът е в огромното въздействие на калия върху тялото: той е отговорен за нормализирането на кръвното налягане, участва в предаването на нервните импулси и синтеза на протеини, а също така нормализира отделителната функция на бъбреците.
При постоянна употреба на детокс чайове липсата на микроелементи става хронична, което води до влошаване на състоянието на кожата, косата и ноктите. Хроничната липса на калий засяга психичното здраве на човек и може да се превърне в един от факторите за появата на ендогенна депресия.
Постоянното дразнене на червата изостря съществуващите заболявания на стомашно-чревния тракт и се превръща в "тласък" за появата на гастрит и язва.
В допълнение към физиологичните проблеми, човек, който е "пристрастен" към детокс чайовете, може да изпита психологически проблеми, по-специално хранителни разстройства. Именно това тласка дори напълно здрав човек без наднормено тегло да се опита да отслабне и в резултат на това може да доведе до такива диагнози като анорексия нервоза или атипична анорексия нервоза.
Противопоказания
Индивидуална непоносимост към компонентите
Алергията към един или повече компоненти на билковия чай е добра причина да го откажете или да изберете друга колекция. При най-малкия симптом на алергия (обрив, кашлица, кихане, подуване, болка в очите, задух) лекарството трябва да се преустанови.
хронични болести
- Ендокринни заболявания.
- Нарушена бъбречна и чернодробна функция.
- Сърдечни заболявания.
Чай за отслабване по време на бременност
Бременността е противопоказание за всякакви диетични чайове, особено диуретици. Ако е необходимо, само лекар може да ги предпише.
Чай за отслабване в юношеска възраст
За деца и юноши слабителните и диуретичните чайове могат да се използват само след консултация с лекар, на кратки курсове.
Как да изберем правилния чай за отслабване
Внимателно проучете състава
Съставът на всеки чай за отслабване трябва да включва само растителни съставки: листа, цветя, корени и парчета сушени плодове.
Трябва да се помни, че в Русия е официално регистрирано единственото лекарство за лечение на затлъстяване - специфичен инхибитор на стомашно-чревните липази Орлистат. Лекарите също използват лекарството "Метформин", чиято основна цел е лечението на диабет при хора с наднормено тегло.
Съставът на множество хранителни добавки "за отслабване" включва антидепресанта сибутрамин, който е забранен в САЩ и европейските страни поради множество странични ефекти. Такива добавки са опасни за здравето и могат да бъдат фатални.
Проверете за противопоказания и алергични реакции
Това важи особено за многокомпонентните чайове: струва си да проверите всички компоненти на билковия чай, тъй като към всеки от тях може да възникне алергия.
Обърнете внимание на информацията върху опаковката
Трябва да се посочи пълният състав, действие, инструкции за употреба, препоръки за употреба, срок на годност и пълен адрес на производителя.
Купете от доверено място
Билковите препарати, предназначени за отслабване, трябва да се продават или в аптеките, или в специализирани официални магазини за чай (и онлайн магазини). Не трябва да ги купувате от нелицензирани дистрибутори на хранителни добавки (в повечето случаи това са участници във финансови пирамиди с завишени цени за продукти с неясно качество).
Видове чайове за отслабване
Зелен чай
Слуховете, че обикновеният зелен чай може да се използва за отслабване, се носят от дълго време. Разбира се, не трябва да се очакват чудеса от него, но зелените чайове за отслабване са добри с химичния си състав: съдържащите се в тях катехинови полифеноли активират метаболизма и помагат на клетките в процеса на изгаряне на мазнини. Зеленият чай също може леко да потисне апетита ви. За да не се изкушите да хапнете, можете да изпиете чаша, но, разбира се, без захар, мед и други бързи въглехидрати.
Чай от джинджифил
Една от малкото билкови съставки, които наистина помагат да се справите с наднорменото тегло, е джинджифилът. През 2018 г. излезе проучване на Националния център за биотехнологична информация на САЩ, което предоставя статистически данни за няколко години.
Anchan (тайландски син чай)
„Тибетски лилав чай Чанг Шу за отслабване“ - под тази екзотична реклама на уж уникален продукт се крие тайландски син чай анчан, а също и цветята на ядливото клиторово трилистно пълзящо растение. Разбира се, синята напитка е здравословна (и красива), но съдържащите се в нея антоцианини, въпреки че спомагат за разграждането на мазнините, няма да ви направят стройни без редовна физическа активност и диета.
Хибискус
Както и в случая с анчан, антоцианините са отговорни за яркия наситен цвят на чая от хибискус. Известният кисел чай, който дойде при нас от източните страни, също е в състояние да повлияе на метаболизма и да участва в процеса на разграждане на мазнините. Това е доказано от китайски лекари и физиолози през 2014 г. Напитката от цветя на хибискус има лек диуретичен ефект, който може да помогне за отслабване.
ментов чай
Самата мента няма свойства за изгаряне на мазнини, но в същото време може да се превърне в ефективна помощ в процеса на отслабване. Първо, намалява апетита. Второ, има положителен ефект върху стомашно-чревния мотилитет и може да помогне при метеоризъм, спазми и киселини. На трето място, отварата от мента успокоява нервната система и облекчава стреса, който при нарушено хранително поведение е причина за преяждане.
Чай от морски зърнастец
Облепихата е известна не само с укрепващото си действие върху имунната система, но и с богатия си химичен състав, който включва органични киселини, тлъсто масло и силен антиоксидант кверцетин, който предпазва тъканите от увреждане и оксидативен (оксидативен) стрес.
Отвара от морски зърнастец може да намали апетита, така че може да се използва и вместо редовни закуски (разбира се, без захар или мед).
Как да си направим чай за отслабване у дома
Знаейки за свойствата на различни растения и тяхното въздействие върху тялото, можете да приготвите чайове за отслабване у дома. Между другото, в този случай винаги можете да контролирате състава на напитката.
Зелен чай с джинджифил
Продукти: 2 ч.л. зелен чай, 15 г корен от джинджифил, вода.
Варете джинджифил и зелен чай с гореща вода, температура не по-висока от 80 градуса. По-високата температура убива вкуса на зеления чай и полезните вещества (катехини, флавоноиди и аминокиселини). Оставете да вари, пийте топло, без добавяне на захар или други подсладители.
Чай от дюля и глог
Продукти: 15 г наситнена дюля и 12 г плод глог, 600 мл вода.
Дюля и глог се заливат с вряла вода, оставят се да къкри 5 минути, след което се прецеждат и охлаждат. Пие се на гладно сутрин и вечер.
Дюлята подобрява работата на стомашно-чревния тракт, има лек диуретичен ефект, а глогът съдържа голямо количество пектини, които действат като ентеросорбенти, които премахват токсичните вещества от храносмилателния тракт.